Skip to content

Geologická #1 – mineralogie a petrologie Mystery Cache

Hidden : 4/4/2007
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jelikož jsme my, autori této keše Honzík a Pavlinka, povoláním geologové, chteli bychom všem ostatním geocacherum tuto krásnou a dnes casto opomíjenou vedu predstavit a zároven vám ukázat nekterá zajímavá místa související s geologickým vývojem naší Zeme. Série 6 keší + jedné bonusové by vám mela prinést priblížení této zajímavé vedy.

V dnešní dobe není geologie, jak si vetšina lidí myslí, o prehrabování se v kamenech. Ke geologii patrí ruzné obory zamerené na aplikace v bežném živote a na ochranu životního prostredí. Geologie se delí na 15 ruzných oboru, jako jsou: inženýrská geologie, hydrogeologie, geofyzika, geochemie a geologie životního prostredí. Dále zahrnuje tradicní obory, jako jsou petrologie, mineralogie, gemologie, paleontologie a ložisková geologie a samozrejme moderní „atraktivní“ disciplíny morská geologie, glaciologie, vulkanologie, astrogeologie nebo kosmogeochemie. Aplikaci geologických ved nalezneme i v tak vzdálených oborech jako je kriminalistika, restaurátorství, energetika ci astronomie.

Série geologických keší postupne prinese objasnení nekterých geologických oboru a také trochu poznatku z geologické minulosti Ceské republiky i geologického vývoje naší Zeme.

Zároven bychom tuto sérii chteli venovat památce skvelého cloveka a jednoho z nejvetších mužu ceské geologie Prof. Ivo Chlupácovi (* 6.12.1931 † 7.11.2002). Jeho úžasná vedecká dráha a celá rada nových poznatku z geologické historie naší zeme by vydaly na samostatnou knihu. Sám Profesor je autorem rady vedeckých, výukových a popularizacních del. Z prací z posledních let uvádím Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí a Geologická minulost Ceské republiky, z kterých cerpá tato série geologických „pokladu“.

Krome vedecké cinnosti byl Prof. Chlupác predevším výborným vypravecem nejen geologických historek, na svých prednáškách dokázal svou výrecnosti zaujmout a nadchnout všechny studenty, pravidelne porádal geologické procházky a výlety po širším okolí Prahy.

Jeho zásluhou byl prijat mezinárodní stratigrafickou komisí stratotyp (celosvetove uznávaná hranice) pro 2 oddelení siluru (ludlow - prídolí) v Požárech u Reporyj.

Prof. Chlupac

Kniha

Kniha

Neco o vede
První ze série keší vás seznámí se základními znalostmi geologa – s petrologií a mineralogií. Zatímco mineralogie se zabývá stavbou a chemismem minerálu, petrologie je nauka o typech a vlastnostech hornin. V soucasné dobe známe zhruba 3400 ruzných minerálu. Jejich pocet není stálý, protože nové jsou neustále objevovány a naopak nekteré zanikají v dusledku jejich neoprávneného schválení. Rocne pribývá kolem 5 nových minerálu.

A co vlastne oznacujeme jako minerál? Z laického pohledu je to jakákoliv látka, která má jedinecný chemismus, jedinecnou krystalovou strukturu a vznikla v prírode samovolne bez prispení cloveka. Práve dusledkem poslední zminované podmínky jsou v poslední dobe nekteré minerály rušeny. Pro porádek jsou minerály usporádány v mineralogickém systému, který je rozdelen do 10 tríd (prvky, sulfidy, halogenidy, oxidy, karbonáty, boráty, sulfáty, fosfáty, silikáty a organické minerály) – více informací najdete ZDE. Nejduležitejší jsou silikáty – zahrnují 26% všech minerálu a 75% objemu minerálu prítomných v zemské kure. Naopak nejvzácnejší jsou organické minerály – cítají pouhé 1% všech minerálu.

Pocet 3400 je úctyhodné množství minerálu. V bežném živote se ale clovek setká jen se zlomkem z nich. Vetšina z nich jsou raritne vzácné minerály. Vyskytují se ve velmi malém množství a dají se urcit pouze specializovanými metodami v laboratori. Pocet minerálu, které lze bežne nalézt v prírode (nebo muzejních sbírkách :-) je kolem 500. A pocet opravdu bežných, které v prírode nalezne každý z nás je jen zhruba jedna stovka (císly 100). Tyto nejbežnejší minerály oznacujeme jako horninotvorné. Tyto minerály jsou natolik bežné, že tvorí horniny.

Tímto se dostáváme ke druhé vede – petrologii (odvozeno od reckého slova petra = skála). Tato geoveda (má též príponu geo :-) se zabývá vznikem, vývojem, chemismem a klasifikací hornin. Hornina je jakýkoliv „kámen“, který je tvoren zrny nebo krystaly jednoho nebo více minerálu. Strucne receno, hornina je složená z minerálu. Horniny delíme podle jejich vzniku do 3 základních skupin. Rozeznáváme magmatity (vyvrelé horniny), metamorfity (premenené horniny) a sedimenty (usazeniny). Život horniny zacíná magmatickým procesem. Pokud se hornina dostane na zemský povrch, tak je erozí rozrušována a její cásti jsou odnášeny a ukládány na jiném míste. Takto vznikají sedimenty. Ty mohou být opet pohrbeny pod mladšími sedimenty a projdou procesem metamorfózy (stlacení, zahrátí ci natavení). Na konci horninového života mohou být staré horniny opet roztaveny a magmatickým procesem vznikají zase nové.

Neco o keši
Vašim prvním úkolem bude zodpovedet nekolik otázek týkajících se mineralogie a petrologie. Na souradnicích uvedených v záhlaví listingu najdete cache velikosti regular. Tato cache je plná indicií vedoucích k pokladu. Rozluštete správne indicie a mužete se vydat k cílovému pokladu. Prosíme všechny geocachery, aby se chovali k obema keším ohleduplne. Zejména k té s indiciemi. Mužete nás zatracovat, mužete nás propírat na fórech, ale prosím poskládejte a vratte všechny indicie zpet do cache v porádku. Pro rozluštení by vám meli stacit všeobecné stredoškolské znalosti z geologie. Pokud je to již delší cas, co jste opustili školu, nebo se na to moc necítíte, doporucujeme vám pribalit si do batohu klíc k urcování hornin a minerálu :-).

V logbooku na první strane se nachází první indicie pro bonusovou keš Geologická #7 - bonusová. Zapište si ji a peclive uschovejte. Mohla by se vám v budoucnu hodit pri luštení bonusové keše.

Nyní se již mužete vypravit pro poklad, který se skrývá na souradnicích:

49° 59.(A+B+C+D+E+250)
14° 33.(F+G+H+I+J+674)

Prejeme štastný lov!
Dekujeme za vaše kladné ohodnocení:

Legendy

Additional Hints (Decrypt)

Pnpur f vaqvpvrzv: Cbq xnzral h fgnerub iliengh Svanyav pnpur: Qven i znyr fxnypr cevxelgn xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)