Skip to content

KH - Karel Havlicek Borovsky Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 3/23/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



  Prochazky Kutnou Horou  
  Karel Havlicek Borovsky  

Dil ctvrty
Vychozi misto - soud

Karel Havlícek Borovský 1821 – 1856

„Nechod, Vašku s pány na led,

mnohý príklad máme,

že pán sklouzne a sedlák si

za nej nohu zláme.“

Spisovatel, literární kritik, novinár, prekladatel, autor epigramu, politik.
EN: This cache is Czech famous writer, journalist, interpreter and patriot about.

Narodil se 31. 10. 1821 v Borové u Havlíckova Brodu, kde mel jeho otec kupecký krám a hospodárství. Otec chtel mít ze syna advokáta, matka kneze. Havlícek studoval na gymnáziu v Nemeckém Brode ( dnešní Havlíckuv Brod), po dvou letech studií na pražské filosofii vstoupil v 19 letech do knežského semináre. Havlícek se však nedokázal smírit s kasárenským zpusoben života v seminári a tupým drilem a v roce 1841 seminár opouští. V letech 1841 – 1844 žil Havlícek v Rusku, kde pusobil jako vychovatel v rodine lit. historika Ševyreva v Moskve. Po návratu z Ruska se venoval predevším žurnalistice a literature. Roku 1845 odchází do Prahy, odtud se v roce 1850 odstehoval do Kutné Hory. V prosinci 1951 byl Havlícek zatcen a deportován do tyrolského mestecka Brixen, kde ve vyhnanství strávil ctyri dlouhé roky. Havlícek zde nestrádal fyzicky, bydlel dokonce v hotelu a pozdeji se sem za ním pristehovala jeho žena s dcerou, trpel však odloucením od prátel a veškerého politického a kulturního života. V Brixenu vznikla jeho nejvetší literární díla – satirické skladby Tyrolské elegie, Král Lávra a Krest svatého Vladimíra, které kritizovaly absolutistickou vládu a církev. Na jare 1855 se Havlícek vrací do vlasti a o rok pozdeji umírá na tuberkulózu. Havlíckuv pohreb se stal verejnou protirakouskou manifestací Pražanu. Na jeho rakev položila spisovatelka Božena Nemcová trnovou korunu jako symbol pocty národnímu mucedníkovi a protestu proti rakouské vláde.

Budova soudu/Building of court (W)

V roce 1850 se Havlícek prestehoval do Kutné Hory, kde zacal vydávat casopis Slovan. Jeho cinnost v Kutné Hore mela soudní dohru. 12. listopadu 1851 se v této budove konalo soudní prelícení, které pripomíná pametní deska na budove soudu. Prícinou soudního sporu byly dva clánky ve Slovanu. Havlícek byl obvinen z rušení verejného pokoje a z precinu poburování. Karel Havlícek byl v této soudní pri, ve které se sám obhajoval, osvobozen a traduje se, že ho jeho príznivci ze soudní budovy na ramenou donesli až do blízkého hostince U Havíru, kde se konala malá oslava. Spolu s Havlíckem byl osvobozen i cáslavský tiskar Procházka, který casopis Slovan tiskl.
EN: Here Karel Havlicek Borovsky was on trial in nationalistic write-up. He defend himself, and he was cleared by W judges (see memorial plaque).

Pomník Karla Havlícka Borovského/ Monument of Karel Havlicek Borovsky (X)

„Prislibujte si mne, vyhrožujte si mne, prece zrádcem nebudu“ – tak tento nápis najdete na pomníku na dnešním Havlíckove námestí, který byl vztycen v roce 1883. Je dílem kutnohorského rodáka Josefa Strachovského, který si pro svou práci jako poradkyni prizval tehdy již hodne starou paní Katerinu Mrázkovou, která u Havlícku sloužila jako chuva a sochari pomáhala co nejlépe vystihnout Havlíckovu podobu. Výška pomníku je 5,96 metru, samotná postava merí 2,6 metru.
EN: Let promis to me, let hector to me, I dont be a guisling – the notice on the monument. Karel Havlicek Borovsky was expatriote to exile for your opinions. X = number of side with notice (including era)

Tiskárna Slovanu/Printing works (Y)

Havlícek byl novinárem každým coulem. Jako první u nás pochopil význam novin. Ty podle nej nemely ctenáre jen bavit a informovat, ale i vychovávat a obcansky uvedomovat. Jeho první velkou novinárskou zkušeností byla odvážná kritika románu J. K. Tyla Poslední Cech. Tato polemika mu otevrela cestu do ceské žurnalistiky. Zacínal jako redaktor v Pražských novinách a jejich príloze Ceské vcele, v roce 1848 se stal redaktorem velkého politického deníku – Národních novin, které vyjadrovaly zájmy uvedomelého meštanstva. Havlícek založil i jejich satirickou prílohu Šotek, ve které otiskoval své útocné epigramy, vtipy na vládu a parodie politických textu na nápevy známých národních písní. V roce 1850 bylo vydávání Národních novin zastaveno a Havlícek se odstehoval do Kutné Hory, kde zacal vydávat casopis Slovan. Havlícek ve Slovanu kritizoval absolutistickou vládu, církev, státní moc a správu a vedl tak neustálý souboj s policií a soudy. Mimorádný ohlas mely Kutnohorské epištoly, soubor clánku ve Slovanu o církevní a náboženské otázce. Ty byly tajne opisovány a šíreny mezi lidem. V roce 1851 Havlícek vydávání Slovanu sám pozastavil, aby predešel úrednímu zákazu.
Budova v ulici Na Námeti, ve které je dnes služebna policie, bývala tiskárnou casopisu Slovan. Dnes nám ji pripomíná pametní deska.
EN: Karel Havlicek Borovsky issued the journal SLOVAN (Slav) in Kutna Hora. Karel Havlicek Borovsky critised absolutist goverment, church, state power and administration, so all the time he fought whith police and courtes.
The building in a street Na Nameti was the printing works, where SLOVAN was issue. The police station is here today and you can see the memorial plaque. Diference of eras is Y (positiv number).

Památník K.H. Borovského/Memorial of Karel Havlicek Borovsky (Z)

V techto místech stával dum cp.K27, ve kterém v letech 1850 – 1851 Karel Havlícek Borovský bydlel. V domku, kterému se ríkalo Vrabcárna, žil Havlícek spolu s tehdy již churavející manželkou Julií a tehdy dvouletou dcerou Zdenickou. S rodinou žila i chuva Katerina Mrázková, která pocházela z vesnice Bykán nedaleko od Kutné Hory. Dum se do dnešní doby nezachoval, na jeho míste dnes stojí malý památnícek, odhalený v roce 1939. Na bronzové desce je reliéf domku od akademické socharky Urbanové, autorem nástavce s reliéfem ceského lva je akademický sochar. J. Vávra.
EN: The house, where Karel Havlicek Borovsky lived betwen years 1850-1851, was standing here. Now you can see the memorial. Define the tree behind the memorial, lime Z=8; oak Z=5; birch Z=3


Karel Havlícek Borovský pusobil nekolik let v Kutné Hore a nesmazatelne se vryl do jeji historie. ....


zastavka 1 Budova soudu souradnice mista N 49° 56.881' E 15° 15.779' W = pocet soudcu, kterí svým hlasem K.H. Borovského osvobodili
zastavka 2 Pomnik K.H.Borovskeho souradnice mista N 49° 56.922' E 15° 16.171' X = pocet stran s nápisem na podstavci pomníku (vcetne letopoctu)
zastavka 3 Tiskárna Slovanu souradnice mista N 49° 56.973' E 15° 16.312' Y = Rozdíl obou letopoctu na pametní desce (kladny)
zastavka 4 Památník K. H. Borovského – Tyršovy sady souradnice mista N 49° 56.839' E 15° 16.633' za památníkem stojí : lípa Z = 8, dub Z = 5, bríza Z = 3

Zbyva najit cil:

N 49°56.685+(WxX)-20' E 15°16.((Y+Z)x100)+29'

Nezapomente si opsat císlo M4 pro nalezení prémiové cache

Vse potrebne naleznete v Prochazky Kutnou Horou - Karel Havlicek Borovsky

Additional Hints (Decrypt)

oehfyr-cynixl-obol, 4 fgebz RA: 4-gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)