Skip to content

Hrdinove okraslovani /The Heroes of Beautification Mystery Cache

This cache has been archived.

BBBubak: "Příliš krásná pro dnešní dobu." (Bohužel).

More
Hidden : 1/15/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Quite a long 'Sunday walk' - featuring many romantic places and great views. English summary and instructions probably won't be ready too soon...

UVOD

Tato multi-cache je svou podstatou takova ‘nedelni prochazka’ v tesne blizkosti mesta, avsak pomerne dlouha a pro mnohe zrejme i (fyzicky) narocna. Presto, ze se vlastne po celou dobu nevzdalite od mestske zastavby na vice nez par set metru (coz dava moznost kdykoliv cestu prerusit, vyhledat pomoc v pripade problemu, nebo se nekde obcerstvit), navstivite i mnoha ‘divoka’ a polozapomenuta mista. Odmenou vam bude zdravy pohyb na cerstvem vzduchu a v peknem prostredi, cetna romanticka zakouti, uchvacujici vyhledy. Pro vyvazeni namahy fyzicke se budu snazit netrapit vas slozitymi vypocty nebo hlavolamy. Vzhledem k tomu, ze znacna cast trasy vede misty se spatnym GPS signalem, je potreba pozorne cist popis a nespolehat se jen na pristroj a souradnice, ale take sledovat trasu podle udanych indicii a orientacnich bodu.

Nazev cache odkazuje na cinnost znojemskeho Okrašlovacího a zalesnovacího spolku , který od roku 1878 sjednotil ruzne snahy o pozvednuti urovne prostredi ve meste a jeho (nejen blizkem) okoli.
Clenove spolku dokazali realizovat i mnohe narocne, odvazne projekty. V zajmu zvelebeni okoli mesta a jeho zpristupneni obcanum pro pohodlne ‘nedelni vychazky’ nevahali investovat nejen znacne financni prostredky, ale jiste i spoustu tvrde prace – jen si zkuste na nekterych mistech, ktera navstivite, predstavit, jake usili muselo byt vynalozeno na mnohdy rozsahle terenni upravy, provadene v obtiznem terenu s omezenymi technickymi prostredky konce 19. a pocatku 20.stoleti. (Je ovsem asi na miste konstatovat, ze motivaci pro upravy okoli mesta nebylo jen blaho mistnich obcanu - slo take o to, vytvorit lakave prostredi pro "luftaky", predevsim z Vidne - tedy vlastne o rozvoj turistickeho ruchu). :)
Jak sami uvidite, mnoha z puvodne peclive upravenych mist a vychazkovych tras byla po druhe svetove valce ponechana svemu osudu, zpustla a zapomenuta. Nektera mista a cesty v tomto stavu zustavaji dodnes, ani mistni lide o nich nevedi a nevyuzivaji je. Mnohde se vsak postupne opet zacala venovat pozornost jejich obnoveni a udrzbe, at uz peci spravy mesta, Mestskych lesu Znojmo nebo prave od roku 1992 obnoveneho Okraslovaciho spolku.

PRAKTICKE POZNAMKY – NAROCNOST, DOSTUPNOST, PARKOVANI

Pri priprave teto cache jsem dlouho premyslel, co vsechno do ‘prochazky’ zahrnout. Urcitou dobu jsem dokonce zvazoval vytvoreni dvou verzi, jedne mene narocne a druhe ‘pro hrdiny’. :] Nakonec zvitezila varianta nekompromisni – do trasy jsem zahrnul i mnoha mista, puvodne uvazovana jen jako bonusova nebo volitelna.
Trasa tim padem muze byt pro nekoho pomerne narocna. Rozhodne neni pro ty, kteri neradi chodi. Nekolikrat budete muset prekonavat vyrazne stoupani, abyste zanedlouho opet schazeli dolu. :] Alespon uz nikdy nebudete verit znacne rozsirene fame, ze Znojmo lezi na rovine. Bude vam totiz jasne, co v te rovine dokaze provest obycejny potok. (Natoz pak reka – ale o tom vas pouci mnohe jine cache v okoli). :]
Znacna cast trasy vede po ponekud hure schudnych kamenitych cestach nebo neupravovanych lesnich pesinach.

Vzhledem k prave recenemu jsou opravdu jedinym pouzitelnym dopravnim prostredkem vlastni nohy. Pouziti jizdniho kola je bohuzel prakticky vylouceno, bylo by vice pritezi nez usnadnenim. Zklamu i vsechny motoristy – vetsina stages je umistena v mistech pristupnych pouze pesky, takze byste pri pokusu popojizdet mezi nimi automobilem nejen najezdili spoustu zbytecnych kilometru, ale mozna nakonec i nachodili vice, nez je nutne. Vyloucene je pochopitelne i pouziti detskeho kocarku – pro male deti je tedy trasa absolvovatelna pouze v pripade, ze jsou velmi zdatne, maji statecne rodice, kteri jsou schopni a ochotni je obcas nest, nebo si cestu rozdelite na nekolik etap.
(Na zaver bych pres vsechno dosud recene rad konstatoval – vsechna tato upozorneni zminuji pro vetsinove, ‘normalni’ cachery, aby se nikdo necitil zaskocen. NENI to zadna extremni cesta, jen mirne nad prumer vykonu, ktere vyzaduje vetsina jinych caches. Jiste se ale najde spousta zdatnych, ‘akcnejsich’ cacheru, kterym to opravdu bude pripadat jako celkem obycejna prochazka).

Ani ‘drsnakum’ ale nedoporucuji absolvovat tuto cache v noci. Potme si zbytecne okopete boty na kamenitych usecich, nektera mista mohou cloveku neznalemu terenu dokonce hrozit padem – predevsim vsak nebudete mit skoro nic z mnoha zajimavych vyhledu a pruhledu (v pripade zalesnenych useku).

Prijedete-li do Znojma autem, doporucuji zaparkovat na N 48° 51.231 E 016° 02.622 (z hlavniho prutahu mestem odbocite na namesti Republiky na ulici Dyjskou, ktera vas zavede dolu k rece). Vyhnete se nesnadnemu hledani mista k zaparkovani v historickem centru a jeden kopec absolvujete na zacatku trasy, coz je vyhodnejsi, nez nechat si ho na uplny konec. Zadny strach, trasa vas nenapadne jakymsi okruhem dovede zpet do blizkosti tohoto mista. Nedaleko je rovnez vyletni hospudka, která vam po absolvovani trasy mozna prijde vhod.

Cykliste si ve zminene hospudce mozna mohou i odlozit kola, je vybavena stojany a na jeji zahradce je v sezone porad mnoho lidi, takze by kola byla ‚na ocich‘. Jinak lze snad doporucit nechat kola na jednom ze stojanu v centru mesta na mistech sledovanych kamerami mestske policie – tj. treba na Hornim namesti, pripadne u Informacniho centra u radnicni veze.


---------- POSTUP ‘LOVU’ ----------

START N 48° 51.276’ E 016° 02.633’
Trasa zacina na jedne z vyhlidek pod znojemskym hradem. Po prichodu na misto neukoncujte na svem GPS pristroji navigaci k tomuto bodu, budete ji jeste potrebovat! Az se pokochate vyhledem, vydejte se smerem na zapadoseverozapad :] – pro jednoduchost, smerem k hradbam. Sledujte cesticku a behem prvnich par metru se seznamte s metodou tzv. BBBubakovy negativni distancni navigace :]] - nechejte svuj pristroj navigovat stale ke startovnim souradnicim a obcas zkontrolujte, jak daleko jste se jiz od nich vzdalili. Podotykam, obcas! Nezapomente se divat pod nohy a predevsim kolem sebe, at vam neutece krasny vyhled. :]

Ve vzdalenosti priblizne 95m od startovnich souradnic byste meli najit skalku (odvracenou od smeru, z ktereho prijdete) s napisem Muck Weg a s letopoctem.



Ptate se, co s nim? Nic. Nebudete prece sbirat kazde cislo, ktere cestou potkate. :] Berte to zatim jen jako jako test metody a nacvik pro hledani jineho letopoctu.

Pokracujte dal, az prijdete k malemu rozcesticku ve vzdalenosti cca 150 metru od startovnich souradnic. Nahoru do kopce odbocuje mensi, v lete misty pomerne zarostla cesticka (zacina nekolika schudky). Vydejte se po ni a probojujte se az pod hradby. Za vysokou zdi podeprenou mohutnymi operaky je zadni nadvori znojemskeho hradu (tam se muzete pozdeji zajit take podivat, pres den je verejnosti pristupne). Primo nad sebou vidite z cimburi vystupujici maly ‘domecek’. Jde o vyhlidkovou stavbu, jejiz okna maji ruzne barevna skla, navozujici dojem ruznych rocnich obdobi.



Jdete podel hradby jeste kousek doleva, dokud nenajdete krome zdi, krovi a stromu jeste dalsi objekt (destove vypuste ve zdi tim nemyslim) – pro kontrolu: ve vzdalenosti cca 190 m od startovnich souradnic. Ani jste se nenadali a jste na

STAGE 1
Posudte, co z nasledujicich tvrzeni odpovida skutecnosti a poznamenejte si cislo A. Je tam:

Celkem prekvapive lavicka - uplne jednoducha, jen siroka fosna na kovovych nohach. A = 3
Nizka lavicka bez operadla, slozena ze ctyr prken. A = 5
Lavicka, jakych jsme uz par potkali – litinove nohy, prkenne sedadlo i operadlo. A = 7

Potom se rozhodne podivejte jeste za roh. Ve zdi jakehosi pristavku k hradbe (ve kterem je pravdepodobne schodiste) je zazdena branka s gotizujicim obloukem - kdysi jeden z pruchodu spojujicich mesto a jeho bezprostredni okoli za hradbami, vybudovany kolem roku 1900. Kdy a proc byl tento pruchod pozdeji zase zrusen mi momentalne neni znamo - jen na zdi pobliz branky je vyryty letopocet 1973, ale jestli oslavuje ten "skvely" pocin (zazdeni branky) nebo neco uplne jineho, to nevim.
Pokud jste obzvlaste zvidavi, bezte pod hradbami jeste kousek dal, kde najdete zbytky zdi, posilujici kdysi obranny efekt strme skaly pod ni. Pozdeji v ni bylo prolomeno jakesi okno, kterym muzete nahlednout za zed (opatrne! - slyste ozvenu predchozi vety: ... strme skaly... !)
Od zdi je take prevelice zajimavy vyhled na protejsi skalni ostroh "Kroko" (nekym zvany i "Ptaci skaly"). V roce 1938 tam okraslovaci spolek planoval zalozit naucnou botanickou zahradu se vzacnou podyjskou kvetenou. K realizaci tohoto projektu uz ale nedoslo. To ovsem neznamena, ze botanik ci prosty milovnik kvetin by tam nemel co obdivovat - prave naopak.

Vratte se stejnou cestou zpatky na rozcesticko (az na tu stezku s kovovym zabradlim) a odtamtud potom pokracujte dal po puvodni ceste, pochopitelne dal pryc od startovnich souradnic. (Pokouset se zkratit si cestu primo dolu svahem rozhodne nedoporucuji).

Po chvili se cesta vnori do lesa a zacina klesat. Sejdete nekolik schodu a stojite na rozcesti - ve vzdalenosti cca 250m od startu (i kdyz v techto mistech uz pravdepodobne nemate nejlepsi signal a nemuzete uplne vsemu verit). Ciste pro zajimavost - primo ve smeru, v jakem jste prisli, lze zajimavym pruhledem mezi stromy vysoko na protejsi strane udoli zahlednout pozoruhodnou funkcionalistickou stavbu - tzv. Maresovu vilu.
Dejte se doprava, tedy mirne nahoru, a pozorne sledujte skalu po sve prave ruce. Po necelych 10 metrech byste meli uvidet maly stromek vyrustajici primo ze skaly a nad nim asi tri metry nad zemi ve skale vsazenou desku s letopoctem. Pro kontrolu: pokud potkate lavicku, uz jste to presli!
POZN.: od roku 2009 je hned vedle na skale jeste jina deska, z bileho kamene. Tou se ale nenechejte poplest - vas zajima ta starsi, sediva deska.



STAGE 2
Z letopoctu na sedive kamenne desce si poznamenejte ctvrtou, tedy posledni, cislici – to je cislo B.

Pokracujte dal, nahoru do kopce. Drzte se stale ‘hlavni’ cesty, coz je ta, ktera stale stoupa – jinymi slovy, nikde neodbocujte doleva! Musite dojit az na dalsi vyhlidku - pomerne velke, zhruba pulkruhovite prostranstvi ohranicene kovovym zabradlim. Z nejakeho zahadneho duvodu jste teprve (nebo uz zase?) pouhych 265 m vzdusnou carou vzdaleni od startu. Vpravo pak vidite vysokou hradebni zed. Puvodne byla v techto mistech prave jen stredoveka hradba - schodiste s vyhlidkou bylo vybudovano az v roce 1874. Diky nemu se bez nesnazi muzete zajit podivat i nahoru - je tam mj. mluvici informacni panel, nekomu mozna prijde vhod moznost obcerstveni v restauraci s prijemnym venkovnim posezenim.

STAGE 3
Pro ziskani potrebneho tretiho cisla tam vsak chodit nemusite. Zamerte se na jiz zminene, zhruba do pulkruhu zatocene zabradli na vnejsim okraji vyhlidky. Odlisuje se od ostatnich kusu v jeho blizkosti – je litinove, nikoliv svarene z trubek. Podle tvaru a stavu lze usuzovat, ze pamatuje pusobeni puvodniho Okraslovaciho spolku na prelomu predminuleho a minuleho stoleti.
Myslim, ze neni nezbytne byt za kazdou cenu vzdy originalni, proto si dovolim zadat vam velmi otrepany ukol – spocitejte pocet sloupku tohoto stareho kusu zabradli.
Zjisteny pocet sloupku vydelte cislem A a ziskate cislo C. Pro prehlednost:
C = pocet sloupku / A

V tuto chvili muzete prestat sledovat vzdalenost od startovnich souradnic, jiste uz toho mate tak akorat. Na malou chvili take prestanu delat tajemneho, a do tretice vseho dobreho vam chvili nebudu rikat, kudy presne mate jit.
Vyberte si z mnozstvi moznych cesticek a pres pomocny waypoint CISLO 1 N48° 51.473’ E 016° 02.657’ (ale klidne i bez nej, jak je libo) se presunte na

STAGE 4 – N 48° 51.467’ E 016° 02.566’
Vzhledem k terenu (signalu) v danem miste nejspis navedeni nebude zrovna nejpresnejsi, ale takhle velkou diru ve skale snad neprehlednete. Odhodlani clenove Okraslovaciho spolku se tady opravdu docela vyradili - ackoliv, presneji receno, v tomto konkretnim pripade nejvetsi cast tezke prace odvedli vojaci technicke roty 24. pluku, kteri se vyznamne podileli na upravach teto casti udoli.
Projdete na druhou stranu, ohlednete se a nad portalem naleznete letopocet. Provedte postupny ciferny soucet tohoto letopoctu a ziskate cislo D.
(Pro jistotu: jde o (v pripade potreby opakovany) soucet vsech cislic daneho cisla az do jedne cislice. Napr. letopocet 1985 by se prevedl takto: 1+9+8+5=23; 2+3=5; Postupny ciferny soucet cisla 1985 je tedy cislice 5).

Bezte po pesine dal (severozapadnim smerem). Pesinek odbocujicich dolu si nevsimejte, jdete porad vicemene rovne kupredu, porad vicemene po vrstevnici. Projdete mj. kolem skaly se zajimavym profilem – vyraznou sirokou zilou odlisne zbarvene horniny, bohuzel posprejovane v techto mistech celkem nesmyslnym’tagem’. Zabloudit byste rozhodne nemeli, po chvili dojdete na malinky placek, kde se otvira skromny vyhled na opacnou stranu udoli a je tam i lavicka. Treba prave tady si v pohodli sestrojte souradnice

STAGE 5 N48 51.AX’ E16 02.DY’
kde
X = A*D*D+2
Y = C*D*D

Durazne doporucuji pokracovat stale po cesticce, ktera o par metru dal prechazi do serpentin a pomalu, ale spolehlive se klikati nahoru do kopce. Klikatte se trpelive s ni - pokud to zkusite primo za sipkou, narazite na teren obtiznosti 4.5, skaly, akaty a krovi! I kdyz je to samozrejme vase vec, zdravejsi rozhodne bude drzet se cesty, dokud se nedostanete NAD stage 5, a az pote se vydat za sipkou (tam uz najdete vyslapanou pesinku).
Poslednich par metru se prosim pohybujte opatrne, stage 5 se nachazi na okraji skaly! Je odtamtud pekny vyhled, na udoli pod vami, na jeho protejsi stranu, ale take na mesto.
Ziskate tady cislo E. Krome vyhledu je na skalce take:

Upravena vyhlidka se zabradlickem (opatrne, je chatrne!). E = 3
Dobre rozpoznatelne ve skale vysekane schudky. E = 8
Hned vedle pesinky, bez problemu nalezitelna kovova deska (asi 30x40cm) na pamatku chlapce, ktery v techto mistech v devadesatych letech tragicky spadl ze skaly. E = 7
Krome vyhledu tam neni celkem nic, jen trochu smeti coby upominka na pubertacke particky, ktere tu obcas posedavaji.
E = 1

Vratte se zpet nahoru na cestu (pokud jste me tedy poslechli a prisli sem po ceste) a po ni jeste kousek zpatky (na severozapad) - ale opravdu jen kousek, po prvni ostry zlom serpentin – tam uz se nevracejte dal dolu, ale jdete rovne (k rezave brance) a pak jeste par metru na pomocny waypoint CISLO 2
N48° 51.636’ E016° 02.374’

Od brezna 2011 do konce roku 2012 byla moznost si v tomto miste k zakladni trase "prilepit" bonus - viz cache "Cesta 24. pluku - Bonus H.O." (Link ponechavam "pro zajimavost" - informace v listingu, fotky).
Behem roku 2013 v techto mistech jaksi postupne vznikla dalsi kes...

Naproti velkeho, hodne rozvetveneho kere najdete odbocku doleva – prudce dolu, je to takova nevyrazna pesinka-nepesinka. Po ni se dejte, je to trochu narocnejsi usek, ale neni dlouhy – po nekolika desitkach metru dojdete na cestu, ktera vede udolim potoka. Vydejte se proti proudu (tedy doprava) k mistu, kde najdete

STAGE 6 - POSTUPOVOU CACHE
N 48° 5E.(C+D)(C*D+E)(C*D+E)’
E 016° 0C.BD(C+D+E)’
Hledani by ale mozna nebylo lehke… V udoli byl i pri zakladani cache - v zime, kdy na stromech neni listi – velmi spatny signal, a v lete bude pravdepodobne jeste mnohem horsi. Souradnice tedy nemusi byt zrovna presne, ani na ne zrejme nebudete zrovna presne navigovani. Ale nebojte se – v tuto chvili zrovna neni podstatne nejake cviceni v hledani cache, takze vam poskytnu dost napovedy.
Cache je blizko mustku pres potok. Je to v miste, kde je koryto jeste pomerne melke – pokud jste zaregistrovali az mustek, ktery je hodne vysoky, tak, ze z koryta potoka uz byste na nej nedosahli, jste moc daleko a presli jste to!
Vedle toho spravneho mustku jsou na jedne z kamennych podezdivek cervene obtazene inicialy a letopocet.



Ukryt je na stejnem brehu, ale na opacne strane od mustku. Pro uplne zoufale je k dispozici jeste hint.

V postupove cache naleznete detaily instrukci k dalsi ceste. Krome toho ale take dalsi povidani - o mistech, kterymi vas trasa prave provadi. Pozor! V cache by melo byt vice vytisku, (budu je prubezne doplnovat), takze si jeden muzete vzit ssebou. Pokud vsak zbyva uz posledni, v zadnem pripade ho prosim neodnasejte! V takovem pripade si budete muset jen poznamenat dulezite informace a vytisk nechat na miste. (V logu me potom prosim informujte, ze je potreba instrukce doplnit. Diky).

----------------------------------------------------------------------------------------


Od TETO chvile tedy informace zverejnene zde v online listingu budou ponekud cenzurovane. Kompletni text se vsemi informacemi najdete jen v postupove cache. Presto doporucuji si i tuto cast vytisknout ci vzit ssebou v jine forme – pokud budete mit tu smulu a narazite v postupove cache na posledni vytisk, bude vam stacit jen doplnit si par detailu, misto opisovani vsech instrukci.

Jste (velmi) priblizne v polovine cesty, spise asi kousek za ni. Je tedy mozna cas trochu si vydechnout. Jiste brzy poznate, ze o kousek dal je k tomuto ucelu docela vhodne misto.

Az si odpocinete, jdete jeste kousek proti proudu potoka az na ((VYPUSTENO – DETAILY V POSTUPOVE CACHE)) a za nim jeste par desitek metru do mirneho kopce ke

STAGE 7 (( SOURADNICE V POSTUPOVE CACHE))
Na krizovatce lesnich cest, ‘na rohu’, naleznete vysoky jehlicnan. Abyste si byli jisti, ze jste na spravnem miste, podotykam, ze z jedne strany je hned vedle stromu jakysi stredoveky patnik, z druhe strany je pak podstatne mladsi, opracovany kamen s krizkem, z vetsi casti zapusteny v zemi.

Opet pomoci ‘kvizu’ ohledne vlastnosti dotycneho stromu ziskate dalsi cislo – F.

Je to smrk a ma ve vysce asi dva metry nad zemi napul zarostlou, rezavou a davno necitelnou plechovou ceduli. F = 6
Je to borovice a asi metr nad zemi ma zarostly zbytek jakehosi dratu. F = 3
Je to borovice, nema v sobe zarostleho nic, zato se asi v polovine sve vysky vetvi do tvaru Y, na dva stejne silne kmeny. F = 7
Je to smrk a mezi koreny ma malou jeskynku, v ktere je zarostly kamen. F = 1
S tim jehlicnanem je to nejaka bouda, siroko daleko zadny jehlicnan neni, zato je tam docela urostly dub, ktery ma v korenech (ve kmeni, u zeme) kulatou diru, ve ktere se drzi voda. F = 9

Dovolim si malou mistopisnou vsuvku. Cesta, na niz prave stojite, nema s cinnosti Okraslovaciho spolku mnoho spolecneho. Je totiz mnohem starsi, byvala to ((_____________)), nejkratsi cesta, ktera byla nejen schudna, ale take sjizdna i pro vozy. Predtim, nez vystoupa az nahoru k dnesni silnici, tvori ctyri ostre zalomene serpentinove useky – ((______________)) sem je prvni usek, druhy vas zavede na

dalsi postupovy bod, na souradnice ((_____________________)).

(To, co dnes vypada jako prirozene pokracovani cesty od mostu - rovne, je zrejme vlastne jen pozdeji vznikla zkratka). Po leve strane druheho useku cesty si muzete vsimnout huste rady kamennych patniku (prvni je, jak uz bylo zmineno, hned vedle ‘naseho’ stromu) – oznacovaly zrejme nikoliv pouze smer cesty (k tomu ucelu by jiste nemusely byt tak huste za sebou), ale hlavne asi bezpecnou vzdalenost od jejiho okraje - kdyby tezky vuz najel prilis blizko, mohla by se kamenna podezdivka terasy (treba po silnych destich) pod nim utrhnout. Velke mnozstvi patniku se zachovalo jeste ve druhe polovine ctvrteho, nejvyssiho useku – pokud vas tato zalezitost zaujala, muzete si projit historickou cestu az nahoru k silnici, zabere to jen par minut navic, a pak se vratit primo dolu strmou zkratkou na posledni uvedene souradnice.

Tak ci onak, z posledniho postupoveho bodu pokracujte po dnes malo pouzivane, ale dobre patrne ceste stale po vrstevnici na

STAGE 8 ((____________________))
Na tomto miste se cesta lame ‘za roh’ okolo maleho skalnateho hrebinku a zacina mirne klesat. Krome toho je tam jeste:

Kamenna lavicka. G = 8
Celodrevena lavicka. G = 7
Lavicka s drevenym sedadlem a operadlem, s masivnima litinovyma nohama. G = 6
V rostle skale vysekane misto na sezeni, vedle nej uz v podstate necitelny vytesany napis. G = 5
Zase je to jakysi hloupy chytak, neni tam nic podobneho, proste jen ohyb cesty kolem hrebinku. G = 4

(Mozna si rikate, zase lavicky? To ten BBBubak nema zadnou fantazii? :] Inu, lavicky prece k okraslovani a nedelnim vychazkam patri, ne? Je to mozna jeden z nejlepsich vynalezu tohoto oboru.

Bezte dal po ceste a po serpentinach postupne schazejte dolu. V jednom ohybu narazite na odbocku vedouci vzhuru, pomerne nedavno obnovenou, drive temer zapomenutou. Mozna vas bude nahoru lakat jisty waypoint, patrici uplne jine kesi. Doporucuji odolat a v tuto chvili neodbocovat z trasy. Potrebujete totiz nejdrive neco omrknout dole v udoli. Pokud se budete serpentin drzet dusledne, zavedou vas pohodlne az dolu, ke kameni s napisem ((___________)). Dale ((___________)) cesta prochazi sirokym plochym prostranstvim, pokracujte po ni az k male bile kaplicce ((_____________)). Na druhe strane potoka, pres siroky mustek a par metru doleva, najdete stat velky plochy kamen a s nim predposledni

STAGE 9 ((___________________))
Na kameni je nazev dalsi z historickych cest. Napis obsahuje dve cislovky – urcete, ktera cislice se vyskytuje v obou cislovkach. Tuto cislici si poznamenejte jako (samozrejme jednomistne) cislo H.

Tak, ceka nas cesta na posledni stage. Jiste uhodnete, kudy… samozrejme, kam jinam, nez ((__________________))

((__________________)).

Na souradnicich ((_________________)) si vsimnete odbocky zelene znacky, bude se vam to zahy hodit.



Nejdriv vsak musite dokoncit ((_______)) cestu – jdete tedy dal az k ((____________________)) Tam si muzete konecne zhluboka vydechnout, jste na posledni

STAGE10 ((__________________))
((___________)) ma nekolik ovalnych oken, v nich jsou mrize se symbolem horiciho srdce.



Spocitejte tato srdce, jejich pocet navyste jeste o jednicku a tim jste k potese sveho srdce ziskali posledni potrebne cislo I. Pro prehlednost:
I = pocet srdci + 1

Souradnice finalni cache ted uz ziskate rychle a jednoduse prostym dosazenim:

CACHE N 48° ((________________)) E 016° ((_______________))

((______________________________________))
((______________________________________))

Signal v miste ulozeni finalni cache by mel byt dobry. Podotykam jen, (protoze je to v tom miste nejednoznacne) ze na danych souradnicich hledejte cache DOLE. A tim myslim uplne dole. V tuto chvili uz tedy MUSITE SEJIT MIMO CESTU. (Tady uz to tak nevadi jako v predchozim useku - mistni podminky jsou jine, povrch je zpevneny). Pak hledejte opravdu uplne DOLE, primo u zeme. Nerozebirejte cele okoli, zkuste ten nejvetsi... tenhleten, co tak trochu nezapada do roviny... tadyhletoho. Jeste jednou: primo u zeme. Uz je to uplne jasne, ne?

To je vse! Huuuuura!!
Nezapomente si precist jeste nekolik poslednich poznamek v logbooku. Doufam, ze pres vsechno prozite utrpeni se vam tato mala prochazka libila. Pokud ne, nenadavejte jen tak do vetru, podejte si mne pekne primo v logu! Diky!
:]

----------------------------------------------------------------------------------------


(Vypada to s temi cenzurnimi zasahy hloupe, vidte? Inu, budete si muset zajit na STAGE 6 pro poradny text – tady v online listingu si predevsim prohlednete prilozene obrazky, abyste si na ne pozdeji v pravou chvili vzpomneli. Muze vam to ulehcit hledani.)

Prijemnou zabavu!!!

Additional Hints (Decrypt)

[CZ - stage 6:] iryxl xnzra cbq mnoenqyvz [CZ - cache] ir mqv, hcyar qbyr h mrzr, mn iryxlz xnzrarz, xgrel gebpuh ilfghchwr [EN - stage 6:] ovt fgbar haqre gur envyvat [EN - cache] va gur jnyy, qbja, cenpgvpnyyl ba gur tebhaq, oruvaq n ovt fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)